Svatý Florián

Historie sv. Floriána

florian02[1]

Jméno sv. Floriána pochází z latinského slova „florianus“ (v překladu znamená „kvetoucí“). Svatý Florián se narodil v polovině 3. století našeho letopočtu v Cetii. Byl velitelem římského pluku. Za vlády císaře Diokleciána a jeho spoluvladaře Maxmiliána jako horlivý křesťan tajně pomáhal křesťanům. V roce 304 našeho letopočtu ale byla jeho křesťanská víra odhalena. Florián se snažil být dostatečně opatrný, ale i přesto ho po několika dnech zatkli a neustálým týráním jej nutili zříci se víry v Krista. Protože se však víry nechtěl vzdát za žádnou cenu, byl vydán do rukou katů. Ti ho s mlýnským kolem připevněným na krku svrhli do řeky.

Ostatky sv. Floriána byly v 11. století  rozděleny, část jich byla převezena do Říma a část do Polského města Kraków. Z Polska byla za Karla IV. malá část jeho relikvií převezena do chrámu sv. Víta v Praze.

Jelikož byl umučený ve vodě stal se patronem hasičů. Je nejčastěji zobrazován jako římský voják. Obraz sv. Floriána se objevoval na obecních pečetidlech, městských branách, kostelních věžích, na zvoničkách a v podobě soch na návsích a náměstích, ale i ve výklencích domů. Tyto podoby sv. Floriána měly ochraňovat domy a jejich obyvatele před požáry a povodněmi. Jeho památka je oslavována 4. května. O jeho svátek dokonce bylo zakázáno rozdělávat oheň, aby se v usedlosti nestalo neštěstí.

Atributy sv. Floriána: Brnění, díže, dům, hrnec, mlýnský kámen, korouhev, koruna, kříž, meč, oheň, plamen, požár, řeka, škopek, vědro, voda, vojáci

Socha sv. Floriána ve Strachotíně

12131[1]

Socha sv. Floriána ve Strachotíně byla postavena 2. listopadu 1833 kamenickým mistrem Franzem Haselsteinem z Kroměříže za částku 175 zlatých, v místě kde stával pranýř, tam kde nyní stojí radnice. Okolo roku 1929, když byla postavena nová radnice, dostal Florián své současné stanoviště v „trojzahrádce“. O přestěhování sochy a zřízení hezkého místa se velmi zasloužil tehdejší velitel dobrovolných hasičů a bývalý starosta Matthias Stanzl. Svatý Florián je jednou z vzácných historických památek v obci.

Restaurace sochy sv. Floriána ve Strachotíně

Restaurace sochy

Socha sv. Floriána je spolu s kostelem jediná kulturní památka v naší obci evidovaná Národním památkovým úřadem. V roce 2007 byla v havarijním stavu a prostředky na její opravu nebyly.

O zrestaurování sochy se zasloužila paní Kateřina Minaříková, která jako jednatelka společnosti DUCOM s.r.o. zajistila vše potřebné pro rekonstrukci sochy, hlavně tedy finanční prostředky.

Byla zorganizována veřejná sbírka, na kterou přispěli občané a sponzoři z celé republiky. Prostřednictvím sbírky se podařilo nashromáždit 200.000,- Kč a 55.000,- Kč bylo poskytnuto z obecního rozpočtu.  Celkové náklady na opravu tedy byly 250.000,- Kč.

Rekonstrukci sochy provedl akademický sochař MgA. Petr Tůma ze Žirovnice. Socha sv. Floriána byla poté slavnostně vysvěcena v rámci Hasičských slavností v roce 2008.

Restaurace sochy
Svěcení sv.Floriána
Po restauraci
Původní socha sv. Floriána